ZIELONA
MAŁOPOLSKA

Rekuperacja Nowy Sącz – innowacyjny system zapewniający ciepłe i czyste powietrze

Nowoczesne budownictwo sprawiło, że rekuperacja stała się bardzo popularnym rozwiązaniem, które powoli wypiera przestarzały system wentylacji grawitacyjnej. To bardzo prosty, a zarazem niezwykle wydajny system, który gwarantuje więcej ciepła i czystego powietrza w naszym domu. Choć system ten kojarzy nam się przede wszystkim z większą oszczędnością energii, jego największą zaletą jest pozytywny wpływ na zdrowie domowników. Czym jest rekuperacja Nowy Sącz? Czy warto zainwestować w ten system? W tym miejscu postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Rekuperacja a wentylacja grawitacyjna

Aby dobrze wyjaśnić działanie rekuperacji Nowy Sącz, musimy kilka słów poświęcić wentylacji grawitacyjnej. Taka wentylacja wykorzystuje ciąg, aby pozbyć się zanieczyszczonego powietrza przez komin. System ten jest jednak bardzo nieefektywny. Przede wszystkim, wraz z zanieczyszczeniami usuwane jest ciepło, na produkcję którego potrzebna była energia. Ponadto, napływ czystego powietrza zachodzi poprzez szczeliny w dachu oraz mostki cieplne. W ten sposób, do naszego domu wkrada się zimne powietrze, które musi zostać ogrzane. Przez taki mostki wypierane jest jednak ciepło.

W nowoczesnym budownictwie postawiono na całkowitą szczelność i brak mostków cieplnych, co sprawia, że jedynym rozwiązaniem na wpuszczenie nowego powietrza jest otworzenie okna. Przynajmniej przy wentylacji grawitacyjnej. Jak doskonale wiemy, otwieranie okna w okresie jesienno-zimowym może wiązać się z wpuszczaniem wielu zanieczyszczeń, w tym szkodliwego smogu. Rekuperacja Nowy Sącz to nowoczesny system, który do wentylacji wykorzystuje specjalne urządzenie. W odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej, rekuperacja zatrzymuje ciepło, a co więcej, wpuszcza do naszego domu czyste powietrze wolne od zanieczyszczeń.

W jaki sposób działa rekuperacja Nowy Sącz?

Rekuperator to stosunkowo proste urządzenie. Posiada dwa kanały zakończone czerpnią oraz wyrzutnią. Czerpnia pochłania zimne powietrze z zewnątrz, natomiast wyrzutnia usuwa nadmiar wilgoci oraz zanieczyszczenia. W środku, czyste i brudne powietrze przebiega przez dwa odrębne kanały, dzięki czemu, nie zachodzi ich mieszanie. Rekuperator odzyskuje jednak ciepło z brudnego powietrza, które następnie jest przekazywane czystemu powietrzu z zewnątrz. Efektem takiej wymiany jest czyste i ciepłe powietrze wyprowadzane przez nawiew do pomieszczeń w Twoim domu.

Jakie korzyści oferuje nam rekuperacja?

Zdaniem wielu fachowców, rekuperacja to obecnie najlepszy system zapewniający efektywną cyrkulacje powietrza, bez utraty ciepła, przy jednoczesnym utrzymaniu czystego powietrza wolnego od zanieczyszczeń. Takie rozwiązanie może wprowadzić w Twoim domu szereg korzyści. Oto najważniejsze plusy domu wyposażonego w rekuperator:

Z

Oszczędność energii

rekuperacja zapobiega utracie ciepła wyprodukowanego przez instalację grzewczą. W połączeniu z dobrą termoizolacją, rekuperator przyczynia się do dłuższego utrzymania optymalnej temperatury, co przyczynia się do oszczędzania energii. W perspektywie długoterminowej mówimy o sporych oszczędnościach finansowych.
Z

Bezpieczeństwo i komfort domowników

rekuperator wprowadza na Twojego domu oczyszczone powietrze i odprowadza wilgoć oraz zanieczyszczenia. W ten sposób, we wnętrzach utrzymywana jest odpowiedni poziom higieny. Efekt? Lepsze samopoczucie, wyższy poziom energii, a także większa ochrona dla naszego zdrowia.
Z

Lepsza izolacja akustyczna

otwarte okna w przypadku głośnej okolicy nastręczają dodatkowego kłopotu w postaci hałasu, który obniża nasz komfort. Rekuperacja sprawia, że nie zachodzi konieczność otwierania okien, co wpływa na lepszą akustykę.
Z

Brak nieznośnych owadów

to kolejny mankament otwartych okien w okresie wiosenno-letnim. O ile nie zabezpieczymy okien odpowiednią moskitierą, nasze zasypianie mogą zakłócać nieznośne komary. W przypadku rekuperacji można uniknąć tego problemu.
Z

Wygoda użytkowa

nowoczesna instalacja jest wyposażona w czujnik dwutlenku węgla oraz wilgoci. Na podstawie zebranych pomiarów rekuperator dostosowuje swoje działanie.
Z

Wyższa wartość nieruchomości

zakładasz przeprowadzkę w perspektywie kolejnych lat? Rekuperacja to system, który zwróci się także poprzez wyższą wartość nieruchomości.
Z

Kwestie finansowe

rekuperator w perspektywie długoterminowej zaoferuje Ci duże oszczędności. Ponadto, montaż tego systemu stanowi termomodernizację budynku, na którą można zdobyć dofinansowanie. Takie koszty można także odliczyć od podatku.

Dlaczego nowe budownictwo wykorzystuje rekuperację?

W okresie jesienno-zimowym, w wielu regionach naszego kraju dostrzegamy problem bardzo zanieczyszczonego powietrza. To niestety efekt przestarzałych instalacji grzewczych, które wyprowadzają przez komin mnóstwo zanieczyszczeń. Te zanieczyszczenia trafiają także do naszego domu za sprawą wentylacji grawitacyjnej, a także otwartych okien. W Krakowie można nawet spotkać się z żartem, że otwierając okno wietrzymy miasto. Rekuperacja to system, który zapobiega podobnym problemom, ponieważ w okresie jesienno-zimowym nie musimy otwierać okna. Czyste powietrze jest wprowadzane do naszego domu przez rekuperator.

Urządzenie dodatkowo oczyszcza powietrze z pyłu oraz drobnoustrojów, co ma korzystny wpływ na zdrowie domowników. Z kolei ciepło wyprodukowane przez instalację grzewczą nie jest oddawane przez komin. Rekuperator zatrzymuje je w środku i wykorzystuje do ogrzania zimnego powietrza z zewnątrz. To bardzo ekologiczne i zdrowe rozwiązanie, które coraz częściej stosuje się w nowych domach, odznaczających się maksymalną szczelnością i brakiem mostków cieplnych.

Czy rekuperację można zastosować w istniejącym domu?

Rekuperacja jest systemem adresowanym przede wszystkim do osób, które budują nowy dom. Gdy system zostanie uwzględniony z wyprzedzeniem, koszty montażu są znacznie tańsze, ponieważ nie wymagają nanoszenia poprawek. A jak to wygląda w kwestii istniejących budynków? Czy stary dom również można wyposażyć w rekuperację? Jak najbardziej, aczkolwiek w takiej sytuacji musimy się przygotować na większy wydatek.

Konieczne będzie dokładne uszczelnienie całego domu, ze szczególnym naciskiem na dach, stolarkę okienną, a także drzwi. Następnie, fachowiec sporządzi plan wentylacji grawitacyjnej w naszym domu. Na podstawie istniejącej wentylacji sporządzony zostanie nowy projekt, który przekształci obecny system w rekuperację. A zatem, wiele zależy od specyfiki każdego domu. W przypadku niektórych nieruchomości skończy się na prostych i niedrogich modyfikacjach, podczas gdy w innych, montaż rekuperacji będzie wymagał generalnego remontu.

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

Możemy spotkać się z powszechnym mitem, że rekuperacja jest bardzo drogim systemem. Niektóre źródła podają kwoty kilkunastu tysięcy złotych. Czy rekuperacja rzeczywiście jest tak kosztowna? Otóż, niekoniecznie. Owszem, rekuperacja dobrej jakości w domu o powierzchni powyżej 100m2 to rzeczywiście wydatek kilkunastu tysięcy złotych. Zapominamy jednak o bardzo istotnej kwestii, a mianowicie, jeśli decydujemy się na rekuperację, nie zachodzi konieczność tworzenia złożonej wentylacji grawitacyjnej zakończonej kominem. Jest to koszt ponad 10 tysięcy złotych.

A zatem, decydując się na rekuperację w nowym domu, od kosztu montażu należy odliczyć oszczędności związane z brakiem wentylacji grawitacyjnej. To jednak nie wszystko. Koszty związane z termomodernizacją domu mogą zostać odliczone od podatku, co wiąże się z dodatkową oszczędnością. Weźmy również pod uwagę większą energooszczędność na przestrzeni nadchodzących lat. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, rekuperacja jawi nam się jako bardzo opłacalna inwestycja.

Rekuperacja – w trosce o zdrowie domowników

Rekuperacja często jest przedstawiana jako innowacyjny system, który zmniejsza zużycie energii i przyczynia się do korzyści finansowych. To niewątpliwa prawda, jednakże główną zaletą rekuperacji jest jej korzystny wpływ na zdrowie domowników. System ogranicza ilość kurzu i pyłów, eliminuje bakterie, wirusy i drobnoustroje, a także dba o optymalną wilgotność powietrza. Efektem jest lepsza higiena wnętrza, która ma ogromny wpływ na funkcjonowanie domowników.

Czystsze i rześkie powietrze oznacza lepsze samopoczucie oraz wyższy poziom energii. Ma także korzystny wpływ na funkcjonowanie układu oddechowego, co jest szczególnie istotne w przypadku alergików oraz osób cierpiących na choroby tego układu. A zatem, wybierając rekuperację w swoim domu zyskujesz nie tylko oszczędności i korzyści materialne, ale przede wszystkim zapewniasz sobie i domownikom większy poziom bezpieczeństwa i komfortu.

Rekuperacja w domach energooszczędnych i pasywnych

Biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu, a także problem zanieczyszczenia środowiska, w ostatnich latach popularność zyskują domy energooszczędne i pasywne. Są one projektowane i budowane w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć zapotrzebowanie energetyczne. W tym celu wprowadza się nowoczesne rozwiązania energetyczne, takie jak fotowoltaika, rekuperacja czy pompy ciepła. Ponadto, przykuwa się dużą uwagę do wyboru materiałów oraz szczelności całego budynku. W wielu nowoczesnych domach, rekuperacja wybiera wentylację grawitacyjną.

Czy warto zainwestować w rekuperację?

Wentylacja i prawidłowa cyrkulacja powietrza to niezbędne elementy w Twoim domu. Obecnie, do wyboru mamy tylko dwa rozwiązania: przestarzałą wentylację grawitacyjną oraz nowoczesny system, jakim jest rekuperacja. Decydując się na to drugie rozwiązanie zyskujesz większą energooszczędność domu, czystsze powietrze i lepszą akustykę. Co więcej, w przypadku nowych domów, montaż rekuperacji jest raptem kilka tysięcy droższy od wentylacji grawitacyjnej. Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści finansowe w perspektywie długoterminowej, rekuperacja to inwestycja, która zwraca się bardzo szybko i zaczyna generować czysty zysk dla Twojego domu.

Zielona Małopolska

+48 500 710 300

kontakt@zielonamalopolska.pl

Grunwaldzka 243, Nowy Sącz

Napisz do nas

Wyrażam zgodę