ZIELONA
MAŁOPOLSKA
Program: Mój Prąd 6.0
do 7 000 zł dofinansowania na fotowoltaikę
Szósty nabór wniosków w programie Mój Prąd jest wydłużony do 6 marca 2025 lub do wyczerpania środków.
Budżet wynosi 1,25 mld z tego dotychczas złożone wnioski wyczerpują około 70 proc.
O wsparcie mogą się starać Prosumenci, którzy ponieśli wydatki na swoje instalacje fotowoltaiczne po 1 stycznia 2021 r. Warunkiem dofinansowania jest rozliczanie się Prosumenta w systemie net-billing.
Aby uzyskać dofinansowanie do instalacji PV zgłoszonych do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej od 1 sierpnia 2024 r. konieczna jest inwestycja w magazyn energii elektrycznej lub/i magazyn ciepła. Moc takiej instalacji fotowoltaicznej może wynieść od 2 kW do 20 kW. Dla instalacji zgłoszonych do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej do 31 lipca 2024 r obowiązuje przedział mocy jak w naborach poprzednich: od 2 kW do 10 kW.
Obowiązkowe jest złożenie zaświadczenia z OSD – dokumentu wystawianego przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej, potwierdzającego przyłączenie mikroinstalacji do sieci. Brak tego zaświadczenia skutkuje odrzuceniem wniosku bez oceny pozostałych, złożonych dokumentów.
Program: Czyste Powietrze 2025
do 15 000 zł dofinansowania na fotowoltaikę
Program „Czyste Powietrze” głównie wspiera inwestycje związane z wymianą źródeł ciepła w budynkach oraz ich termomodernizacją. Jednak osoby dokonujące tych zmian mogą także skorzystać z dotacji na instalację fotowoltaiki. Dzięki temu programowi możesz się ubiegać o dotację w wysokości aż do 15 000 złotych. Jeśli planujesz zastąpić „stary” kocioł pompą ciepła, pamiętaj także o wykorzystaniu darmowego źródła energii elektrycznej!
Czyste Powietrze – fotowoltaika
By otrzymać dofinasowanie na fotowoltaikę z programu „Czyste Powietrze” konieczna jest wymiana starego, nieefektywnego źródła ciepła. W zakres kosztów kwalifikowanych w przypadku instalacji fotowoltaicznej wchodzi:
- inwerter,
- panele fotowoltaiczne,
- podzespoły niezbędne do działania instalacji,
- koszty montażu.
Moc instalacji powinna mieścić się w przedziale od 2 kW do 20 kW. Komponenty muszą być nowe, wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed montażem. Dofinansowaniu nie podlegają projekty polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej mikroinstalacji fotowoltaicznej; zakończenie zadania rozumiane jest jako przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci.