ZIELONA
MAŁOPOLSKA
Pompa ciepła – innowacyjny system grzewczy na miarę XXI wieku
W okresie jesienno-zimowym wydajemy duże pieniądze na ogrzewanie naszego domu, niezależnie od tego, czy bazujemy na elektryczności, gazie, czy też paliwach, takich jak węgiel, pellet lub drewno. Istnieje jednak innowacyjny system, który może nam zagwarantować ogromne oszczędności. Jest to właśnie pompa ciepła, która pozyskuje ciepło potrzebne do ogrzania domu z otoczenia: powietrza, wody lub gruntu. Jak dokładnie działa to urządzenie? Jakie wyróżniamy pompy ciepła? Jakie korzyści oferuje ten system grzewczy? W tym miejscu znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Czym właściwie jest pompa ciepła?
To stosunkowo proste urządzenie, które bazuje na podstawowych zasadach termodynamiki. W praktyce wykorzystuje obieg Lindego, stosowany m.in. w naszych lodówkach. Ciepło jest zawarte w powietrzu, wodzie, a także ziemi, która otacza nas domu. Zadaniem pompy jest pozyskanie tego ciepła i dostarczenie go do górnego źródła, czyli instalacji grzewczej. W trakcie tego procesu pozyskiwane są niewielkie ilości energii elektrycznej. Zużycie energii jest jednak nieporównywalnie niższe, niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych.
W jaki sposób zbudowana jest pompa ciepła?
System bazujący na pompie ciepła bazuje na trzech elementach: dolnym źródle, pompie oraz górnym źródle. Dolne źródło to woda, ziemia lub powietrza: środowisko, z którego pobrane zostanie ciepło. Sama pompa ma na celu pozyskanie ciepła i przetworzenie go na użyteczną formę. W ten sposób rośnie oczywiście temperatura czynnika, który zostanie wykorzystany w instalacji grzewczej. To właśnie górne źródło, którym może być ogrzewanie podłogowe, ścienne lub sufitowe. Pompa ciepła może także ogrzewać tradycyjne grzejniki w naszym domu.
Rodzaje pompy ciepła: gruntowa, wodna i powietrzna
W zależności od dolnego źródła, możemy wyróżnić trzy rodzaje pompy ciepła: gruntową, wodną oraz powietrzną. Każda z nich posiada swoje wady i zalety, a także posiada pewne wymagania. Oto krótka specyfika poszczególnych rodzajów pompy ciepła:
- Powietrzna pompa ciepła – globalnie cieszy się największą popularnością, ponieważ jest najtańsza, a zarazem nie stawia przed nami wymogów, takich jak uwarunkowania gruntu. Pozyskuje energię z otaczającego nas powietrza. Doskonale sprawdza się w nieco cieplejszych klimatach. Jej wadą jest stosunkowo niska wydajność przy bardzo niskich temperaturach.
- Gruntowa pompa ciepła – cieszy się ogromną popularnością w naszym kraju, ze względu na wydajność także przy niskich temperaturach. Pompa pozyskuje ciepło z ziemi znajdującej się kilka metrów pod powierzchnią. Im głębszy odwiert, tym większa wydajność pompy. Stawia jednak pewne wymagania – przy niektórych gruntach okazuje się mniej opłacalnym rozwiązaniem.
- Wodna pompa ciepła – pozyskuje energię z wód gruntowych oraz powierzchniowych. Stawia największe wymagania względem lokalizacji, ponieważ nie na każdej działce mamy odpowiednie, dolne źródło dla pompy wodnej. W przypadku odpowiedniej lokalizacji często okazuje się jednak najbardziej wydajnym i efektywnym rozwiązaniem.
Wybór odpowiedniej pompy ciepła to klucz do sukcesu w uzyskaniu opłacalnego systemu grzewczego. Decydującymi czynnikami są: uwarunkowania gruntu, lokalizacja naszego domu, a także klimat, jaki panuje na danym terenie.
Jak wybrać najlepszą pompę ciepła do swojego domu?
Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ze specjalistą. Bardzo pomocne mogą okazać się badania geologiczne gruntu, które poinformują nas o specyfice gleby oraz o ewentualnych wodach gruntowych na terenie naszej działki. Jeśli chcemy zbudować energooszczędny dom bazujący na pompie ciepła, takie badania warto przeprowadzić nawet przed zakupem działki. Na podstawie zebranych informacji fachowiec oceni, jaka pompa ciepła okaże się najlepsza. Jeśli w Twoim regionie wciąż zdarzają się mroźne zimy, pompa powietrzna może nie zagwarantować oczekiwanej wydajności. W Polsce większą popularnością cieszą się jednak pompy wodne oraz gruntowe.
Jakie korzyści może zaoferować nowoczesna pompa ciepła?
Nowoczesne budownictwo coraz częściej stawia na innowacyjny system grzewczy, jakim jest pompa ciepła. Klienci chętnie decydują się na taką inwestycję, zadając sobie sprawę, jak wiele korzyści można oczekiwać po wydajnej pompie ciepła. Oto najważniejsze korzyści, jakie niesie ze sobą to rozwiązanie:
- Energooszczędny dom – nowoczesna pompa ciepła pozwala na ogrzewanie domu przy minimalnych wydatkach. Samo urządzenie potrzebuje jedynie odrobinę energii elektrycznej, aby zaoferować nam ciepło. To urządzenie odznacza się najwyższą klasą energetyczną w zestawieniu z innymi systemami grzewczymi.
- Podgrzewanie wody latem – pompa ciepła to urządzenie, które gwarantuje nam liczne korzyści nie tylko w sezonie grzewczym, ale również latem. W cieplejszych okresach roku, pompa ciepła odpowiada za podgrzewanie wody użytkowej.
- Rozwiązanie przyjazne dla środowiska – pompa ciepła minimalizuje emisję dwutlenku węgla i bazuje na odnawialnych źródłach energii. Dzięki temu, jest rozwiązaniem ekologicznym, dobrze wpisującym się w większą troskę o środowisko naturalne.
- Dobra inwestycja w przyszłość – ogrzewanie domu z roku na rok staje się coraz droższe, ze względu na rosnące ceny prądu, gazu oraz paliw. Pompa ciepła daje Ci większą niezależność i pozwala generować duże oszczędności w perspektywie długoterminowej.
- Większy komfort – zapomnij o ciągłym dorzucaniu opału lub kontrolowaniu tradycyjnej instalacji. W przypadku pompy ciepła mamy do czynienia z prostym panelem sterującym, na którym wystarczy jedynie ustawić oczekiwaną temperaturę w domu.
- Niezawodność na lata – warto także podkreślić, że pompa ciepła jest niezwykle wydajnym i niezawodnym systemem. Koszty eksploatacji ograniczają się jedynie do corocznych przeglądów, ale podobne wydatki ponosimy w przypadku innych systemów grzewczych.
Pompy ciepła z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością w nowoczesnym budownictwie. Także właściciele istniejących już domów często decydują się na taką termomodernizację. Z pompy ciepła coraz częściej korzystają także budynki biurowe.
Dobra współpraca z innymi systemami energetycznymi
Pompa ciepła stanowi bardzo praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie. Przede wszystkim, urządzenie dobrze współpracuje z najpopularniejszymi systemami grzewczymi. Popularnym rozwiązaniem jest np. wodne ogrzewanie podłogowe. Pompa dostarcza także ciepło do klasycznych grzejników, dzięki czemu, takie rozwiązanie można wprowadzić do istniejących już domów. W energooszczędnych i pasywnych domach, pompa ciepła to niejedyny innowacyjny system, z którym się spotkamy. Takie domy często korzystają dodatkowo z rekuperacji, w celu ograniczenia ciepła oddawanego przez wentylację, a ponadto, pompa ciepła może być zasilana przez instalacje fotowoltaiczną. W ten sposób zyskujesz niemal całkowicie darmowe ogrzewanie domu i podgrzewanie wody.
Pompa ciepła a ujemne temperatury
Często spotykamy się z obawami klientów dotyczącymi wydajności pompy ciepła w niskich temperaturach. Co prawda w wielu regionach Polski nie doświadczymy już surowych zim, niemniej jednak, trafiają się dni, w których temperatura za oknami spada poniżej minus 15, a nawet 20 st. C. Czy w takiej sytuacji musimy wyciągać z szafy grube ubrania i koce w obawie przed nieefektywnym działaniem pompy ciepła? Absolutnie nie!
Spadek wydajności w związku z bardzo niską temperaturą rzeczywiście może występować w przypadku powietrznej pompy ciepła. W praktyce, nowoczesne modele są jednak w stanie wydajnie pracować nawet przy temperaturze poniżej minus 25 st. Celsjusza. Jeśli mimo to, odczuwasz obawy przed takim rozwiązaniem, wybierz pompę gruntową lub wodną. Te modele są całkowicie niezależnie od warunków pogodowych i nawet w najmroźniejsze dni roku odznaczają si wysoką wydajnością.
Dofinansowania przy montażu pompy ciepła
Pompa ciepła bazuje na odnawialnych źródłach energii, a co za tym idzie, jest przyjazna dla środowiska. W ostatnich latach zwracamy coraz większą uwagę na to, czy dany system nie obciąża otoczenia, w którym żyjemy. Co więcej, Unia Europejska zachęca do korzystania z nowoczesnych rozwiązań, takich jak pompa ciepła czy fotowoltaika. W praktyce, wielu klientów może skorzystać z dofinansowania, co pozwala odzyskać przynajmniej część poniesionych kosztów. To nie wszystko, termomodernizacja budynku w Polsce wiąże się z ulgą podatkową. Poniesione koszty można odliczyć od podatku.
Kiedy warto zdecydować się na pompę ciepła?
Rozwiązanie to najlepiej sprawdza się w nowym budownictwie. Warto już na etapie projektowania nowego domu przemyśleć kwestię pompy ciepła. Tym bardziej, że niektóre modele, szczególnie wodna, mogą być umiejscowione tylko w niektórych miejscach. W tym celu często wykonuje się badania geologiczne gruntu, które pozwalają wskazać miejsce, w którym pompa będzie działać w najbardziej wydajny sposób.
Nowoczesną pompę ciepła można zastosować także w istniejących budynkach. Oczywiście w takiej sytuacji musimy być gotowi na znacznie większe wydatki, ponieważ często potrzebny będzie generalny remont. Wiele zależy od posiadanego obecnie systemu grzewczego, układu pomieszczeń oraz lokalizacji samego budynku. W niektórych domach, wprowadzenie pompy ciepła oznacza niewielkie modyfikacje, podczas gdy w innych potrzebne są zaawansowane prace.
Czy warto zainwestować w pompę ciepła?
Zdecydowanie tak! Pompa ciepła to nowoczesne rozwiązanie, które może zagwarantować niemal darmowe ogrzewanie całego domu w okresie jesienno-zimowym. Takie urządzenie dba również o podgrzewanie wody użytkowej. Ze względu na bogaty wybór modeli, każdy z nas może dobrać pompę ciepła dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Ten system grzewczy świetnie funkcjonuje z innymi, nowoczesnymi instalacjami, np. z fotowoltaiką oraz rekuperacją. Pompa ciepła jest rozwiązaniem ekologicznym i przyjaznym dla środowiska. Dzięki temu, osoby decydujące się na wybór tej technologii mogą liczyć na dofinansowania oraz ulgę podatkową z tytułu termomodernizacji.